Raudonė – buvęs dvaras, pilis – įsikūrusi dešiniajame Nemuno krante, prie Nemuno intako – Raudonės upelio, prie kelio Veliuona – Jurbarkas. Pagal dabartinį administracinį padalijimą priklauso Jurbarko rajonui, yra seniūnijos centras. Iki XIX a. pradžios ši vietovė priklausė Raseinių pavietui, XIX–XX a. pradžioje – tai Raseinių, tai Kauno apskritims.
XIX amžiuje, o taip pat kai kurių tyrinėtojų romantikų ir XX a., Raudonės įkūrimas buvo priskiriamas Henrikui Bavariečiui, vokiečių imperatoriaus Liudviko giminaičiui, kuris 1337 m. vadovavo kariuomenei kryžiaus žygyje, surengtame kryžiuočių ordino magistro Teodoriko Altenburgiečio, puolant Žemaitiją. Tuo metu žemiau Veliuonos, ant kalno, buvusi pastatyta pilis su 15 sieksnių aukščio bokštu. Pilis pavadinta Henryk-Bayern vardu. Šią pilį Henrikas Bavarietis pardavęs ordino magistrui Teodorikui, kuris 1337 m. gavęs iš imperatoriaus Liudviko raštą valdyti Žemaitiją. Teodoriko Altenburgiečio valstybės sostinė ir turėjusi būti Henryk–Bayern, arba Bavarijos pilis. Kadangi pilis buvusi mūryta iš raudonų plytų, žemaičiai ją pavadinę Raudone. Šią pilį šturmavęs Gediminas ir prie jos buvęs nukautas riterio Tilemano von Zumpako. Pilis likusi nepaimta. Tačiau netrukus ją lietuviai paėmė, vadovaujami vyriausiojo Gedimino sūnaus Mantvydo. 1343 m. kryžiuočiai pilį vėl atsiėmę. Tų karų metu, matyt, pilis buvo sugriauta, nes „vėliau kitas kryžiuočių ordino magistras Ludolfas Königas su Olandijos grafu Vilhelmu Raudonės ir Veliuonos apylinkėse pastatė antrą Bajerburgo pilį, kurią 1381 m. apgriovė Jogailos, Kęstučio, Vytauto ir Kaributo kariuomenė“. Pilis galutinai sunaikinta 1384 m. Spėjama, kad tos pilies likučių yra dabartiniuose Raudonės rūmuose, kurie pastatyti apie 1600 m.
Tokia pat seniausioji Raudonės pilies atsiradimo istorija pateikiama ir paskutinio Raudonės dvaro savininko Juozo de Faria e Kastro rankraštinėje istorinėje pažymoje, sudarytoje 1931 m., ruošiantis parduoti dvarą. Tas žinias savininkas pateikia remdamasis dokumentais, „saugomais šeimyniniame pilies archyve“.
Panašiai rašoma ir keliuose straipsniuose, pasirodžiusiuose laikraščiuose tarpukario metais. Juose irgi seniausia pilies istorija siejama su kryžiuočių ordino agresija, didvyriška lietuvių kova, Gedimino žuvimu puolant Bajerburgą. Be to, minimas požemis po didžiuoju pilies bokštu, esą ten buvę kalinami kryžiuočių belaisviai ir pan.
Pastaruoju metu manoma, kad Bajerburgo pilis 1337 m. buvo statyta žemiau Veliuonos saloje (ji dabar susiliejusi su krantu), Nemuno ir Gystaus santakoje. Lietuvių sunaikinta 1338 m. Tuo tarpu antroji Bajerburgo pilis dešiniajame Nemuno krante, maždaug dabartinės Raudonės pilies vietoje, buvusi statyta apie 1343 m., 1384 m. lietuvių sugriauta. Galimas daiktas, kad iš tiesų ta pilis buvo ten; juk yra nedatuotas piliakalnis Raudonės upelio dešiniajame krante, apie 1 km nuo Nemuno, Raudonėnų kaime. Ten pat, kiek atokiau nuo upelio, yra X–XIII a. senkapis.
Išsamiausiai pilies istoriją išnagrinėjo S. Pinkus akademiniame leidinyje „Lietuvos pilys“. Remiantis juo, galima trumpai pasakyti, jog Raudonės pilis „buvo privati rezidencija ir kad jos mūrai statyti ne kariniais tikslais. Pirmasis pilies pastatas atsirado XVI a. pabaigoje; jį pastatė turtingas feodalas Krišpinas Kiršenšteinas“, vertęsis miško prekių gamyba ir plukdymu į Prūsiją ir iš to susikrovęs didelius turtus. Todėl neatsitiktina, „kad kaip tik prie Nemuno – svarbiausios miško prekybos arterijos“ – pasistatė „įtvirtintus dvaro rūmus – pilį“. Manoma, kad Raudonės dvarą Krišpinas Kiršenšteinas gavęs iš Žygimanto Augusto. „Pirmasis statybos laikotarpis datuotinas XVI a. paskutiniais dešimtmečiais“. Galimas daiktas, kadpirmasis pilies statybos laikotarpis turėjo baigtis iki 1600 m., kadangi Kiršenšteinų herbas pilies sienoje kaip tik turi tą datą.
Gynybiniai pilies elementai turėję daugiau dekoratyvinę, negu gynybinę paskirtį. Vartai į kiemą buvę vakarinėje, kiemą uždarančioje sienoje, todėl ir senasis kelias ėjęs iš vakarų. Pilis XVII a. buvusi perdirbinėjama, stengiantis išplėsti gyvenamąsias patalpas. Raudonę paveldėjęs Krišpino Kiršenšteino sūnus, irgi Krišpinas. Pastarojo sūnus Jeronimas Raudonę pradėjo valdyti prieš 1635 m. Jeronimas Krišpinas Kiršenšteinas tapo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės iždininku ir sekretoriumi; tų pareigų atsisakė 1676 m. Tiksli jo mirties data nežinoma.
Feliksas Rimgaila, 1886 m. surinkęs istorines žinias apie Žemaitijos dvarus, pažymi, kad Jeronimas Krišpinas Kiršenšteinas turėjęs penkis sūnus. Turto dalybų metu Raudonė atitekusi Andriejui, Vitebsko vaivadai. Andriejus turėjęs dukterį Konstanciją, kurią išleidęs už Pakošo (antrą kartą ji ištekėjo 1728 m. už Jono Solohubo, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės iždininko). K. Pakošas Raudonę perėmė valdyti 1717 m. pagal Tribunolo sprendimą. Pakošai turėjo tris dukteris, viena jų – Pranciška – ištekėjo už Stepono Olendzkio, kuriam Raudonė atiteko kaip jos kraitis. S. Pinkus nurodo, jog tiksli naujųjų Raudonės savininkų apsigyvenimo pilyje data nežinoma, tačiau 1743 ir 1745 m. Olendzkis rašė laiškus jau iš Raudonės. Olendzkiai remontavę ir rekonstravę pilį XVIII a. antroje pusėje.
Tokia rekonstrukcija, matyt, buvo būtina, nes pilis, kaip pažymi F. Rimgaila, sudegusi valdant Steponui Olendzkiui. Pastarajam mirus, Raudonė atiteko vienam iš trijų jo sūnų – Kristupui, karaliaus šambelionui. Išlaidus Kristupas Olendzkis jau apie 1790 metus, negalėdamas apsiginti nuo kreditorių, giminių spaudžiamas, parduoda Raudonę kartu su Graužėnų palivarku savo broliui Stanislovui. Tačiau šis, neapmokėjęs Raudonės dvaro skolų, miršta 1793 m., dvarą užrašydamas žmonai (Katerinai Gaižauskaitei-Olendzkienei). Ši netrukus išteka už savo vyro brolio sūnaus Stepono, maždaug vienmečio su ja, užrašydama visą turtą pastarajam. Tačiau vedybos, pagrįstos turtiniais išskaičiavimais, negalėjo būti patvarios ir pamažu perėjo į separaciją. Be to, turtines pretenzijas pradėjo reikšti kadaise buvęs Raudonės savininkas Kristupas Olendzkis, prieštai iššvaistęs savo turtą. Bylinėjimasis su dėde Kristupu Steponui Olendzkiui labai įgriso, todėl vien iš vaikiško pykčio Raudonę ir kitus dvarus jis pardavė Platonui Zubovui, carienės Jekaterinos II favoritui. Beveik visi, rašiusieji apie Raudonę, nurodo, jog kunigaikštis Platonas Zubovas dvarą nupirko 1810 metais, T. Triplinas – 1710 m., matyt, korektūros klaida Lietuvių enciklopedija – 1800 m.
Nusipirkęs Raudonę, Platonas Zubovas pradėjo pilį restauruoti. Tačiau bebaigiant darbus 1812 m. ją vėl sunaikino gaisras. 1827 m. sudarant „Vilniaus gubernijos senų pastatų atlasą“ buvo renkama ir istorinė medžiaga. Tuo metu aprašant Raudonę pasakyta, jog P. Zubovas pilį vėl pradėjo „taisyti ir kai ką perstatinėti 1819 metais“. Galimas daiktas, kad pilies remonto darbus vykdė tuo metu P. Zubovo dvaruose tarnavęs architektas Pončinis, kuriam 1824 m. už 16 metų darbą turėjo būti apmokėta iš Jurbarko ekonomijos pajamų 8 000 rb asignacijomis. Platonui Zubovui valdant Raudonę, ji buvo priskirta prie kitų Zubovo valdų – Jurbarko ekonomijos. P. Zubovas rūpinosi ir Raudonės parko bei sodo priežiūra – Raudonėje buvo laikomas sodininkas Antanas Čmelis ir jam mokama 24 sidabro rb algos per metus, nors Jurbarke buvusiam sodininkui buvo mokama 54 rb Raudonės dvaro miškų prižiūrėtoju tuo metu buvo Jokūbas Volskis (120 rb alga).
Platonas Zubovas, 1821 m. vesdamas nepilnametę Teklę Valentinavičiūtę, buvo priverstas dalį turto užrašyti (formaliai – įkeisti) savo pilnamečiams vaikams. Taip savo dukteriai Sofijai Platonovnai, ištekančiai už barono Pirch, vietoje 1 milijono rb asignacijomis atidavė (įkeitė) Labgirių skyrių, kuriam priklausė ir Raudonės palivarkas . Taigi formalia Raudonės valdytoja tapo baronienė Sofija Pirch.
Platonas Zubovas mirė 1822 m. balandžio 7 d., nepalikęs jokio testamento žmonos naudai. Šešiolikametė žmona 1822 m. gegužės 1 d. pagimdė dukterį Aleksandrą, kuri tapo teisėta visų P. Zubovo turtų paveldėtoja. Visiems P. Zubovo dvarams buvo uždėta globa iki dukters pilnametystės. Tačiau 1824 m. birželio 24 d. duktė Aleksandra mirė, o jauna našlė netrukus ištekėjo už grafo Aleksandro Šuvalovo. Tarp teisių paveldėtojų iškilo turto dalybų klausimas. 1827 m. spalio 6 d. dalybų metu Platono Zubovo brolio sūnui Valerijonui Nikolajevičiui Zubovui atiteko Jurbarko ir Tauragės majoratai bei teisė išpirkti iš Sofijos Pirch įkeistą Labgirių dvarą su Raudonės pilimi. Tačiau Valerijonas Zubovas, turėdamas nemažai skolų, dvaro išpirkti iš baronienės Pirch (pagal antrąjį vyrą – generolienės Kaisarovos) neįstengė. Todėl Platono Zubovo dukteriai įkeistą už 1 000 000 rb asignacijomis Labgirių dvarą su Raudone 1842 m. birželio 3 d. formaliai pardavė generolienei Sofijai Platonovnai Kaisarovai pagal tuometinį pinigų kursą už 1 milijoną rublių asignacijomis arba 270 000 rb sidabru, už paveldėjimo teisę dar primokant 10 000 rb, t.y. iš viso už 280 000 sidabro rb.
Sofija Kaisarova gyveno Peterburge, tačiau „mirus jos antram vyrui, generolui Kaisarovui, ji persikėlė į Raudonę“. Pagal A. Norovliovą, ji Raudonėje apsigyveno 1844 m. sename gotikiniame name, stovėjusiame šiaurinėje didelio parko pusėje, ir 1854 m. pradėjo perstatinėti pilį.
Raudonės savininkė, stengdamasi gauti daugiau pajamų, kurių, matyt, reikėjo pilies rekonstrukcijai bei dvaro pastatų statybai, ėmė didinti valstiečių prievoles. Todėl 1857 m. Labgirių dvaro valstiečiai pasiskundė Policijos departamentui, jog jie verčiami dirbti virš 1847 m. inventoriuje nustatytų prievolių, tik, deja, buvo apkaltinti jie patys.
1856 m. Raudonėje apsilankęs T. Triplinas matė pilį jau iš dalies rekonstruotą ir pažymėjo, kad ją restauravo architektas Anikinis. Kadangi C. L. Anikinis mirė 1861 m., t.y. tada, kai pilis dar nebuvo užbaigta restauruoti, darbas turėjo būti patikėtas kitam architektui. Remiantis A. Norovliovu, pilis pradėta restauruoti 1854 m.: 1857 m. šiaurinėje pilies dalyje įrengta pravoslavų cerkvė, o šiaurės korpuso vakarinėje dalyje – korpuso gale – pastatyta nesiderinanti prie pilies cerkvės varpinė (nugriauta 1939 m.). Cerkvės ikonostasą iš ąžuolo išdrožęs garsus meistras Skvorcovas ir tapęs akademikas A. S. Bogomolovas. Tuo tarpu pilis esanti perstatyta ir restauruota pagal Oldenburgo princo architekto Štegemano planus. Štegemaną pilies perstatytoju vadina ir paskutinis Raudonės savininkas Juozas de Faria e Kastro, kuris rėmėsi šeimos archyvu.
1875–1876 m. dailininko Napoleono Ordos piešinys jau vaizduoja pilį tokią, kokia išliko iki mūsų dienų, išskyrus nugriautą cerkvės varpinę. Be to, piešinio kairėje pusėje pavaizduotas malūno kampas su apvaliu dantytu bokštu. Tačiau buvo užbaigti tik išorės darbai, nes dvaro šeimininkė pilyje dar negyveno. 1877 m. gegužės 12 d. sudegus S. Kaisarovos dviejų aukštų gyvenamajam namui (buvęs dengtas šiaudais), sudegė ir visas jame buvęs jos turtas. Nuostoliai siekė 120 000 rb. Nepaisydama gaisro, savininkė į pilį persikėlė gyventi, matyt, tik 1877 m. pabaigoje. Vis dėlto pilies rekonstrukcijos darbai pamažu vyko visą laiką iki XIX a. pabaigos.
Sofija Kaisarova, sulaukusi gilios senatvės, mirė 1880 metais. Jos duktė, irgi Sofija, buvo ištekėjusi už švedų kilmės dvarininko L. Vakselio. Vakseliai irgi turėjo dukterį Sofiją, kuri, būdama silpnos sveikatos, išvyko į Madeiros salą gydytis. Ten apie 1875 metus Funčalijo (Funchal) mieste ji susipažino su portugalu Juozu – Karlu de Faria e Kastro ir už jo ištekėjo. Pagal Sofijos Kaisarovos testamentą Raudonė atiteko anūkei Sofijai Lvovnai Vaksel ir Juozui – Karlui de Faria e Kastro. Kadangi Kastro žmona Sofija mirė 1887 m. balandžio 16 d., teisėtais dvaro paveldėtojais liko jos vyras (jam priklausė 1/7 dvaro) ir sūnus Juozas Karlovičius de Faria e Kastro. 1898 m. balandžio 15 d. dvaras formaliai perėjo Juozo de Faria e Kastro nuosavybėn, nes jis pas Kauno notarą A. V. Iljinskį sudarytame akte įsipareigojo savo tėvui kasmet iki gyvos galvos mokėti po1 750 rb. Ši suma ir sudarė 1/7 dalį viso faktiškai esančio turto, kadangi dvarai buvo įkeisti Vilniaus žemės banke, o skolas turėjo išmokėti sūnus. Tačiau sūnus neturėjo teisės dvarus papildomai įkeisti be tėvo sutikimo, o parduoti galėjo tik iki 400 dešimtinių žemės. Raudonės dvaras tuo metu buvo įkainotas 118 616 rb 22 kp, iš to skaičiaus 7 161 622 rb buvo skola bankui. Nepaisant skolų ir to, kad pilies griuvėsių atstatymui S. Kaisarovos buvo išleista 158 000 rb, 1903 m. atliekamas pilies kapitalinis remontas.
Skolos bankui nebuvo išmokėtos iki Pirmojo pasaulinio karo, nors dvaro pajamos karui prasidėjus sudarė 41 612 rb, išlaidos – 25 095 rb, grynas pelnas – 16 515 rb. Dvare ūkininkavo pats Juozas de Faria e Kastro.
Pirmojo pasaulinio karo metu vokiečiams okupuojant kraštą, Juozas de Faria e Kastro išvyko į Rusijos gilumą. Turbūt nenorėdamas prarasti dvaro nuosavybės dokumentų, jis 1898 metų Kauno notaro aktą pateikė įrašyti į notarų knygas Novočerkaske (1918 05 18) ir Jekaterinodare (1919 04 30). Į Lietuvą sugrįžo 1920 m. Dvarą atrado nusiaubtą vokiečių kariuomenės – išvežtus arba sunaikintus paveikslus, biblioteką bei kitas vertybes ir pan.
Kadangi dvaro žemės (su mišku) plotas buvo 1497 dešimtinės (1 dešimtinė = 1,092 ha), pagal žemės reformos įstatymą dalis žemės turėjo būti nusavinta valstybės naudai. Savininkui galėjo būti paliekama tik 80 ha. Matyt, gresiant žemės reformai, Juozas de Faria e Kastro 1921 m. balandžio 7 d. pas Kauno notarą užregistravo formalias dvaro dalybas. Žmonai Olgai ir trims sūnums – Mikalojui, Vladimirui ir Aleksandrui – paskyrė po 70–80 ha, didesnę dalį pasilikdamas sau. Tačiau tos dalybos buvo pripažintos tik sūnums Mikalojui (75,85 ha) ir Vladimirui (10,15 ha), kitiems šeimos nariams, kaip atskirai turto nevaldžiusiems, žemė nebuvo pripažinta, ir dalis dvaro buvo perimta valstybės žinion. Juozui e Faria e Kastro buvo palikta 80 ha (1930 m. pridėta dar 70 ha) ir pramonės įmonės (malūno) sklypas 8 ha 1732 kv. m. ploto. Visas Juozo de Faria e Kastro turtas buvo įvertintas taip: valstybės nusavintas – 2 381 193,87 litų, paliktas Juozui de Faria e Kastro – 1 024 204,69 litų, Mikalojui de Faria e Kastro – 75 350 litų, Vladimiro de Faria e Kastro – 10 000 litų. Kadangi prieš karą buvo skola iš viso 251 612 rb, ji paskirstyta taip: valstybės nusavintajai daliai teko 171 731,05 rb, Juozui deFaria e Kastro – 73 866,67 rb, Mikalojui de Faria e Kastro – 5 290,07 rb, Vladimirui de Faria e Kastro – 721,21rb. Be to, Raudonės savininkas per karą apgriautų pastatų remontui, žemės ūkio mašinų pirkimui, malūno bei bravoro įrengimui ir pan. dar įsiskolino Lietuvos bankui 100 000 litų, Tarptautiniam bankui – 50 000 litų. Taip pat 1929 metais kovo 25 d. buvo įkeistas „nekilnojamas turtas (pramonės sklypas su malūnu ir spirito varykla) 8 ha 1732 kv. m. su malūnu…Zizeliui Gordonui ir Joseliui Blochui už skolą (suma 100 000 Lt.), terminui iki pareikalavimo su 12 % metams“; buvo ir kitų skolų. Juozui de Faria e Kastro neįstengiant jų mokėti, dar 1930 m. spalio 11 d. Kauno teismo antstolis „Vyriausybės žiniose“ paskelbė, jog nenusavinta turto dalis (80 ha) bus parduota iš varžytynių. Tačiau jos buvo atidėtos. Vis dėlto ruošiantis varžytynėms garo malūnas ir spirito varykla su visais įrengimais buvo įkainota 142 000 litų, vaismedžiai pramonės įmonės sklype – 5 389 Lt, pramonės įmonės ribose laukiniai medžiai – 3 460,80 Lt, parko ir grąžinto 25 ha miško (priedas prie 80 ha) medžiai taksos kaina 78 926,49 Lt, parko medžių taksos kaina – 15 129 Lt.
Nepajėgdamas mokėti skolų, Juozas de Faria e Kastro 1931 m. Raudonę siūlė pirkti Kauno metropolijos kurijai, kuri ieškojo dvaro centro labdarybės tikslams. Savininkas savo pasiūlyme turtą įvertina taip:
„1. Istoriška pilis /apie 20 000 m. kubatūros/ su 10 ha parko, gėlyno ir vaisių sodo – kaina už pilį 200 000 litų, už 10 ha 50 000 litų. Iš viso 250.000 litų.
- 12 ha užliejamos pievos prie Nemuno, kaina 35 000 Lt.
- 20 ha ariamos žemės, kaina 15 000 Lt.
- Garinis valcų malūnas su spirito varykla, kaina 150 000 Lt.
- 42 ha parko, kaina 150 000 Lt.“
Prie šio pasiūlymo jis prideda pilies ir žemės planus, o netrukus pasisiūlo nuleisti 100 000 Lt. ir visą turtą žada parduoti už pusę milijono litų. Kauno metropolijos kurija dvaro neperka.
1932 m. Raseinių apygardos žemės reformos komisija dar kartą perkainavo pramonės įmonės žemę, malūną – spirito varyklą ir kitą tame sklype buvusį turtą. 1934 m. įvykusiose varžytynėse pramonės sklypas atiteko malūnininkui Zizeliui Gordonui. Pastarasis norėjo įsigyti ir pilį, tačiau neįmokėjo reikalingos sumos. Pasirodžius kritiškiems straipsniams „Lietuvos aide“, pilį pradėjo globoti Švietimo ministerijos Kultūros departamentas. Kadangi Raudonės savininkas daugiausia skolų turėjo bankui, 1936 m. gegužės 23 d. Lietuvos banko valdyba pranešė Žemės reformos valdybai, jog „neįvykus 1934 m. spalio 15 d. skirtoms varžytynėms Juozo de Faria e Kastro nekilnojamam turtui parduoti, Lietuvos bankas palieka sau už skolą Juozo de Faria e Kastro turtą, esantį Raudonės valsčiuje, Raudonės dvare, ir susidedantį:
- Iš 8 ha 1732 kv. metrų žemės ploto su trobesiais: mūrine pilimi, spirito varykla su malūnu ir priestatu, pienine, ledaune, garažu, šiltnamiu ir paukštide.
- Žemės sklypą 80 ha ploto nenusavinamos normos, ant kurio yra trobesiai: kumetynas su rūsiu, kumetynas su priestatu; kumetynas, klėtis, rūsys, sandėlis mašinoms, klojimas – daržinė su priestatu, tvartas kiaulėms ir karvėms, tvartas arkliams, tvartas karvėms“. Tokiu būdu Lietuvos bankas įsigijo Raudonę (88, 1732 ha) be 70 ha vėliau Kastrui priskirtos žemės. Tuose 70 ha savininkas jau buvo pradėjęs kurti Raudonės miestelį – vasarvietę, nors sprendžiant iš užrašų miestelio teritorijos plane, ir toji žemė turėjo atitekti Lietuvos bankui.
Lietuvos bankas, prižiūrint Lietuvos kultūros paminklų konservatoriui, remontavo pilies bokštą, sutvarkė ir nudažė raudonais dažais pilies irmalūno stogus, nugriovė šiaurinio pilies korpuso gale S. Kaisarovos pastatytą cerkvės varpinę.
Antrojo pasaulinio karo metu Raudonė smarkiai nukentėjo: 1944 m. rugpjūčio 6 d. buvo išsprogdintas didysis pilies bokštas ir dalis pietinio korpuso, nukentėjo parkas ir malūnas.
Po karo pilyje įsikūrė vidurinė mokykla, pilis šiek tiek paremontuota. 1957 metais Švietimo ministerija užsakė Mokslinėje restauracinėje gamybinėje dirbtuvėje paruošti vidurinės mokyklos rekonstrukcijos bei vandentiekio ir kanalizacijos projektus, kurie buvo paruošti 1959 m. Pilies restauravimo ir pritaikymo mokyklai projektą paruošė architektai S. Čerškutė ir V. Jurkštas. Pilies bokštas ir sugriautoji dalis buvo atstatyti 1968 m.
1962 m. architektas Ž. Simonavičius sudarė Raudonės pilies ir aplinkos paminklinių darbų užduotį. Be kita ko, užduotyje buvo numatyta „atstatyti pirminį kelią į pilį kalno pašlaite nuo plento pusės ir nukreipti juo pėsčiuosius. Atkurti buvusias grunto altitudes prie pilies šiaurės korpuso fasadų – pirmines (XVI a.), prie kitų fasadų – to laikotarpio altitudes, kurio šimtmečio formose atkuriamas tas fasadas, … atitinkamomis priemonėmis nužymėti kieme XVIII a. nugriautos vakarinės kiemo gynybinės sienos ir joje buvusio vartų bokšto kontūrus“. Rekonstrukcijai pasirinkus ne Ž. Simonavičiaus, bet S. Čerškutės ir V. Jurkšto projekto variantą, tos mintys nebuvo įgyvendintos.
Autorius dr. Algirdas Baliulis
Panaudota medžiaga iš knygos „Raudonė“, 2002.
Pastaba. Ši dokumentinė istorinė apybraiža paruošta 1978 m.